Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji bağımlılığı nedir?

Teknolojiyi bize sunulan müthiş bir bilgi birikimi kazanabileceğimiz, araştırmalarımızı yaparak bilime katkı sağlayabileceğimiz, faydalı olarak kullanabileceğimiz iletişim araçları olarak tanımlanabilir. Şüphesiz ki teknolojinin birçok yararı ve avantajı vardır. Teknoloji bağımlılığı ise, kişinin aşırıya kaçarak internet ve teknolojiden kopamama, teknolojik aletlere ve internete ulaşamadığında yaşadığı yoksunluk halidir diyebiliriz.

 

Teknoloji bağımlılığının belirtileri nelerdir?

Genelde çocukları kontrol etmeye çalıştığımız zaman ortaya çıkan şu cümle “Yalnızca birkaç dakika, lütfen” diyerek saatler harcarlar. Çocuktur der geçeriz. Fakat unutulmaması gereken insan yedisinde ne ise yetmişinde de o’dur. Ve ekran karşısında geçirdiği zamanı kendisine söylediğiniz zaman “Ne yarım saati ya beş dakika oldu” sözcüğünü duyarsınız. Ekran başında geçirdiği zamanın farkında olmazlar. Uzun süre bilgisayar kullanmaktan dolayı fiziksel sorunlardan şikâyet ederler.

Anonim bir kişiliğe bürünürler, insanlarla internet üzerinden konuşmayı yüz yüze konuşmaya tercih ederler. Günümüzde ne yazık ki sık sık görülmekte ve duyulmakta odadan odaya birbirleriyle iletişim kuran, birbirlerini arayan aile bireyleri… Hem fiziksel tembelliğe alıştırmakta, hem toplumdan soyutlamakta, hem de aile bireylerinin muhabbetlerini bitirmekte bu durum.

İnternete girmek için yemek öğünlerini, derslerini ya da randevularını ihmal etmek. Bilgisayarının başında çok fazla zaman geçirdiği için suçluluk duyuyorken bir yandan da büyük bir zevk almak ve bu iki duygular arasında gidip gelmek. Bilgisayarından uzak kaldığı zaman gergin ve boşluktaymış gibi hissetmek. Gece geç saatlere kadar bilgisayar başında kalmak.

 

Fiziksel şikâyetler nelerdir?

Ekrana uzun süre bakmaktan ötürü gözlerde yanma olmaktadır. Ekran başında geçirilen zamandan dolayı boyun kaslarında ağrı ve sertleşme görülür. Aynı nedenden dolayı beden duruşunda bozukluklar oluşur.

Elde uyuşukluk olur. Ruh halinde ve bedene halsizlik durumu söz konusudur.

Sosyal alanda görülen şikâyetler nelerdir?

Akademik başarıda düşüş yaşanır. Kişisel, aile ve okul sorunları kaçınılmazdır. Zamanı idare etmede başarısızlık yaşanır. Uyku bozuklukları görülür. Yemek yememe bozuklukları oluşur. Aktivitelerde azalma görülür ve internet arkadaşları dışında arkadaş edinmede güçlük yaşanır.

 

Birazda rakamlarla konuşalım…

Yoksunluk durumu; bağımlı öğrencilerin % 74,5’inde saptanırken bağımlı olmayanların % 10,5’inde saptanmıştır. İnternette geçirdiği zamanı gizlemek için yalan söyleme; bağımlı öğrencilerin % 38’inde saptanırken, bağımlı olmayanların % 4’ünde saptanmıştır. İnternette geçirdiği zamandan suçluluk duyma, bağımlı öğrencilerin % 33’ünde saptanırken, bağımlı olmayanların % 4,3’ünde saptanmıştır.

 

Genel Görüş

Genel olarak yukarıda bahsedilen konulara ek olarak günümüzün en büyük tehdidi teknoloji ve internet bağımlılığıdır. Kim derdi ki çağımızı yıllarca ileriye atabilecek bilgi birikimine sahip bu bilgi deposu insanların kopamayacağı bir tehdit ve bağımlılık haline gelecek. Bu günümüzün vebası haline gelen internet ve teknoloji bağımlılığı maalesef hastalık boyutuna ulaşmış bulunmakta ve tedavi edilmezse daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.